Rozestup přímých břišních svalů vs. diastáza

Jaký je rozdíl mezi rozestupem a diastázou?

Přímý břišní sval se během těhotenství rozestoupí v místě linea alba, což je vazivová tkáň, spojující břišní svalstvo. O rozestupu mluvíme pokud je mezera mezi jednotlivými stranami přímého břišního svalu do 2 cm, pokud je mezera větší než 2 cm, hovoříme o břišní diastáze.

Čím diastáza nebo rozestup vzniká?

Rozestup nemusí mít pouze rodičky. Někdy vlivem špatného posilování nebo nesprávných pohybových stereotypů vznikne rozestup i u žen, které nerodili. U všech žen v těhotenství dojde k rozestupu přímých břišních svalů. Záleží poté za jakou dobu se stav po porodu upraví. Větší riziko delší rekonvalescence mají ženy při vícečetném těhotenství (dvojčata, trojčata apod.), nebo při velkém množství plodové vody (polyhydramnion). Také jsou ohroženy ženy, co čekají dítě větší než 4kg nebo mají narůst tělesné hmotnosti větší než 15 kg.

Kdy začít cvičit?

Samozřejmě ideální je cvičit už v období, kdy žena plánuje otěhotnět. Naučit jí správně aktivovat a relaxovat svaly pánevního dna a také jak zapojit hluboký stabilizační systém páteře (někdy uváděno jako hydrobag), a tím jí usnadnit fázi těhotenství a následně porodu. Po porodu je nejdůležitější maminku zainstruovat, jak správně zvedat dítě z postýlky, jak se postavit při koupání miminka, poradit jakou zvolit polohu při kojení, aby byla z dlouhodobého hlediska únosná. Také by měla žena po porodu vždy vstávat přes bok, zvedat např. autosedačku přes podřep a dodržovat další doporučení, aby nepodpořila další rozvoj břišní diastázy. Po šestinedělí by však měla začít se cvičením, aby se znovu obnovila koaktivace břišních svalů a pánevního dna pod vedením fyzioterapeuta. Ten určí individuální plán na základě vyšetření a zhodnocení zdravotního stavu ženy po porodu.

Za jak dlouho se cvičením diastázy zbavíme?

Některé ženy mají zlepšení za 8 týdnů, jiné po několika měsících. Je to individuální. Hraje zde roli i stav svalstva a kondice před porodem, kvalita pojivové tkáně, zda byla maminka zvyklá i před porodem na pravidelné pohybové aktivity. Nutno také říct, že někdy se rozestup břišních svalů už úplně nestáhne. Někdy přetrvává a ženy o něm vůbec neví, protože ho mají kompenzovaný. To znamená, že příčný břišní sval a šikmé břišní svaly fungují správně. Nedochází tak k zvětšení rozestupu přímých břišních svalů nebo k „vypoulení“ střední linie břicha při aktivaci břišní stěny.

Čemu se hlavně vyvarovat při cvičení?

Při cvičení byste se měly vyvarovat podsazování pánve (klopení pánve do retroverze). Nedělat sklapovačky, sedy lehy. Poloha na čtyřech v raném stádiu také není vhodná, protože gravitace stahuje břišní stěnu dolů. Dále také není žádoucí dělat protahovací cviky, kde je napínána břišní stěna (záklonové cviky). Pozor na dechová cvičení, kde máte s nádechem nafukovat břicho – chceme břišní stěnu zase stáhnout do původního stavu před těhotenstvím, NE ji natahovat.

Pokud se Vás tato problematika týká, zajímáte se o cvičení po porodu, nebo máte potíže s rozestupem břišních svalů, neváhejte nás kontaktovat. Na cvičení není nikdy pozdě!

Rezervace Ostrava

     

    Comments are closed.